Bezbariérové Brno

Poradní sbor Rady města Brna pro Bezbariérové Brno

Desatero k psům se speciálním výcvikem

  1. Vodícího psa nikdy nevyrušujte při práci. Nedožadujte se jeho pozornosti mlaskáním, voláním, hvízdáním či jinak. Velmi mu tím ztěžujete jeho práci a soustředěnost.
  2. Bez vědomí majitele na vodícího psa nesahejte, nehlaďte jej, byť v dobrém úmyslu. Je vhodné nejdříve člověka oslovit a zeptat se jej na souhlas.
  3. Vodícího psa k sobě nevolejte. Má svého pána. Neodbytné nutkání komunikace zaměřte na majitele.
  4. Psovi bez vědomí majitele nenabízejte jídlo či pamlsky. Ani výjimečně. Kondice a zdravotní stav jsou základem pro jeho práci a dlouhý život.
  5. Chcete-li pomoci nevidomému člověku, kterého vede vodicí pes, člověka nejdříve oslovte a zeptejte se, zda vaši pomoc uvítá. Neurážejte se, když ji odmítne, je soustředěn na svou cestu.
  6. Pomáháte-li, nemanipulujte se psem, komunikujte s člověkem a slovně doprovázejte, co děláte.
  7. Jdete-li po ulici se svým vlastním psem, nikdy mu nedovolte vodícího psa obtěžovat, očichávat či jinak vyrušovat v práci.
  8. Míjíte-li vodícího psa s nevidomým člověkem, mějte svého psa na vodítku.
  9. Nastupujete-li se svým psem do dopravního prostředku, dejte přednost člověku s vodicím psem.
  10. V dopravním prostředku umožněte umístění vodícího psa a uvolněte vhodné místo.

Zdroj: Vyrobil a vydal Magistrát města Brna, Odbor zdraví, Dominikánské nám. 3, 601 67 Brno Mgr. Radim Paseka - Koordinátor pro osoby se zrakovým postižením

Co vše umějí psi se speciálním výcvikem?

Vodicí pes

Pomáhá osobám se zrakovým postižením - usnadňuje orientaci ve venkovních prostorech, označuje překážky, vyhledává určená místa. Tento pes je označen postrojem, který má při chůzi vždy na sobě. Nevidomý psovod se drží za vodič postroje a pes ho vede. Držitel vodícího psa má služební průkaz o vodicím psovi vydaný cvičitelským subjektem.

Asistenční pes

Pomáhá osobám s tělesným postižením - podává, přináší a odnáší předměty, otevírá dveře, asistuje při svlékání, rozsvěcí a zhasíná světlo, narovnává části těla.

Canisterapeutický pes

Pomáhá osobám s různým postižením - asistuje dítěti i pečujícím osobám, provádí pasivní polohování i aktivní canisterapii (nácvik dovedností s dítětem), slouží jako motivátor pro logopedii a rozvoj hrubé i jemné motoriky.

Signální pes

Pomáhá osobám se sluchovým postižením - signalizuje okolní zvuky, jako jsou budík, telefon, zvonek, volající osobu, pláč miminka, domácí spotřebiče, alarm atp.

Asistenční signální pes

Pomáhá osobám se záchvatovým onemocněním - přináší léky, přivádí pomoc, přináší telefon, zahřívá člověka při záchvatu, v případě vrozené empatie psa může detekovat přicházející záchvat předem.

Právní předpisy

Zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů v § 23 odst. 4 stanovuje povinnost provozovateli stravovací služby zajistit umožnění vstupu do stravovacích zařízení osobám se zdravotním postižením v doprovodu vodícího nebo asistenčního psa.

Zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů v § 9 odst. 5 písm. a) v bodě 2 uvádí podmínky nároku na získání příspěvku na vodícího psa.

Vyhláška č. 388/2011 Sb., o provedení některých ustanovení zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením určuje v § 2 a v příloze č. 2 této vyhlášky dovednosti vodícího psa, které musí zvládat.

Zákon č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování v § 30 odstavci 3, stanovuje pacientovy se smyslovým nebo tělesným postižením, který využívá psa se speciálním výcvikem (vodicí nebo asistenční pes) s ohledem na svůj aktuální zdravotní stav, právo na doprovod a přítomnost psa se speciálním výcvikem u sebe ve zdravotnickém zařízení, a to způsobem stanoveným vnitřním řádem zdravotnického zařízení.